BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako do dozvole kada je upravljanje motorima u pitanju?

Kako do dozvole kada je upravljanje motorima u pitanju?
23.09.2022. god.

 Posedovanje vozačke dozvole A kategorije podrazumeva upravljanje motorima. Novim zakonom je polaganje ispita za ovu kategoriju pooštreno, tako da pored polaganja ispita, kandidati moraju polagati i prvu pomoć i pri tom imati lekarsko uverenje.

 

Uopšteno posmatrano, A kategorija podrazumeva više vrsta podkategorija koje se mogu polagati za vožnju  motocikala različitih karakteristika, a to su:

  • AM  kategorija za upravljanje mopedima i lakim četvorotočkašima.
  • A1 kategorija se odnosi  na motocikle manje snage i zapremine motora, do 11 kw.
  • A2 kategorija su motocikli koji mogu imati i bočna sedišta, snage motora do 35 kw.
  • A kategorija je dozvola za motore i teške tricikle minimalne snage motora 15 kw.

 Kada može da se počne obukom za AM kategoriju?

Am kategorija je dozvola za upravljanje mopedima, triciklima i lakim četvorotočkašima koji ne prelaze masu od 350 kg i maksimalnu brzinu od 45 km/h. Obuku  za ovu kategoriju mogu upisati lica koja imaju petnaest godina, ali ispit mogu polagati tek godinu dana kasnije. Prilikom upisa obavezno je prisustvo jednog roditelja koji će potpisati ugovor umesto kandidata koji je maloletan.

 AM kategorija – šta je sve potrebno za upis?

Da bi kandidat upisao i polagao ispit za vozačku dozvolu mora da ima važeću ličnu kartu. Pre početka praktičnog dela obuke, kandidati su obavezni da donesu lekarsko uverenje na kom mora da stoji da je namenjeno za polaganje AM kategorije. Ukoliko kandidat poseduje vozačku dozvolu za određenu kategoriju, dovoljno je da priloži njenu fotokopiju prilikom upisa.

Kada kažemo AM kategorija, cena obuke i polaganja kreće se u rasponu od 20.000 do 60.000 dinara.

Šta podrazumeva obuka za polaganje vozačkog ispita?

Ako kandidat prvi put polaže vozački ispit mora da odsluša teorijski deo obuke na kom će naučiti sve vrste saobraćajnih znakova i osnove o funkcionisanju i održavanju svog vozila. Prisustvo svim časovima teorije je uslov za polaganje vožnje.

Po završenoj teorijskoj  obuci, kandidat odlazi na obuku iz prve pomoći u Crveni Krst, gde  će naučiti šta sve sadrži paket prve pomoći i kada se koristi. U praktičnom delu obuke, na primerima krizne situacije, kandidati će naučiti šta raditi i kako se ponašati kada treba pružiti prvu pomoć. Nakon položene prve pomoći, polaznici polažu teorijski test.

Praktični deo obuke počinje kada kandidat položi ispit iz prve pomoći i teorijski deo ispita. U ovom delu obuke,  kandidat uči vožnju na poligonu za obuku i gradskim saobraćajnicama uz prisustvo instruktora.

Koliko traje obuka za AM kategoriju?

Dužina trajanja obuke zavisi od toga  da li lice koje polaže ima dozvolu ili ne.

Ako poseduje vozačku dozvolu B kategorije, obuka se sastoji od sedam časova teorijske nastave, polaganje testa, sedam časova praktične nastave i polaganje ispita iz vožnje. Ukoliko ne poseduje vozačku dozvolu moraće da sluša četrdeset časova teorijske nastave, polaže test, sedam časova praktične obuke i polaganje vožnje.

Kakvi se testovi za A kategoriju polažu?

Teorijska nastava podrazumeva slušanje dvočasnog predavanja u trajanju od  90 minuta. Kada odsluša predavanja kandidat se prijavljuje za polaganju testa. Testovi za A kategoriju se sastoje od četrdeset pitanja koja su raspoređena po oblastima:

  •  dvadeset pitanja - oblast teorija
  •  deset pitanja - oblast saobraćajni znakovi
  •  deset pitanja – oblast raskrsnice.

Za prolaz je potrebno 108 bodova.

Sva pitanja su sastavljena prema Zakonu koji važi od 01.09.2020.godine.

 Praktični deo obuke i polaganje vožnje

 Praktični deo obuke se odvija na poligonu za obuku vozača i na putevima manjih naselja. Obuku izvodi instruktor vožnje na motociklu koji je vlasništvo auto škole i za koji važe propisi  Zakona o bezbednosti saobraćaja u trajanju od najviše dva časa, odnosno 90 minuta.

Praktični ispit na  poligonu sastoji se od vožnje po pravcu, „slalom“ vožnje, kočenje i zaustavljanje i  vožnja putanjom osmice. Nakon položenog testa na poligonu, prelazi se na „gradsku vožnju“. Instruktor prati kandidata u automobilu iza, dok policajac putem bluetooth-a govori gde će skrenuti i kako će se kretati.

Da bi kandidat položio vozački ispit, potrebno je da dobije od obojice ocenu  „položio“. Kada položi vozački ispit, dobija probnu  vozačku dozvolu  u trajanju od dve godine ili 21 godine starosti.

 

Iako je za vožnju skutera i lakših četvorotočkaša potrebna vozačka dozvola AM kategorije, na našim ulicama se često vide maloletna lica koja upravljaju ovim vozilima bez dozvole. Posedovanje vozačke dozvole garantuje svim učesnicima u saobraćaju bezbednost, samim tim je kršenje ovog pravila veoma kažnjivo.

 

 

 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Verovatno na svom pametnom telefonu čitate ovo. Po prvi put u 2016.godini pretraga pametnih telefona je nadmašila pretragu na desktopu. I vozila na benzin i električna vozila će doživeti...


Gradovi u Srbiji, Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac, Valjevo kao i mnogi drugi, već godinama imaju problem sa parkiranjem. Naći slobodno mesto za park


Prevaranata ima uvek i svuda. Ciljaju svakoga, bez obzira na godine i poreklo, što deluje zbunjujuće, jer se nikada ne zna ko će sledeći biti na udaru. A osim...


U poslednje vreme vaš automobil je više u auto-servisu nego na putevima i ulicama. I što je najgore, čeka vas još jedna velika popravka.


Ostale novosti iz rubrike »